MkMap

Почетна :: Сите локации на едно место

Фитнес и бодибилдинг клуб Атлета Featured

Friday, 14 August 2020 13:43
Rate this item
(1 Vote)

 
 

Атлета  е  култна скопска теретана, формирана во 1985 година. Долгогодишното искуство во грижата за вашиот убав изглед и доброто здравје го направи Атлета еден од најпопуларните клубови во нашата земја. Огромен  е бројот на успешни боди билдери, фитнесс натпреварувачки  и  други  спортисти који дел од својата каријера ја поминале во оваа теретана.
Краток историјат

Фитнес клубот Атлета постои од 1986 година. Атлета е првиот официјално регистриран бодибилдинг клуб во нашата земја. Повеќе десетици илјади членови се запознаа со основните принципи на правилно вежбање и здрава исхрана во нашиот клуб.

Членови на различни генерации на иста фамилија , родители и деца, ги продолжија добрите спортски навики во секогаш инспиративната вежбачка атмосфера во најстариот бодибилдинг клуб во Македонија.

Во Атлета се создадени многу (нескромно е да се каже најмногу, но е точно) шампиони и шампионки во нашата земја. Љубителите на бодибилдингот добро ги познаваат бројните освојувачи на медаљи на домашен терен но и на меѓународни натпревари..

Истакнати имиња кои вежбале во Атлета и се натпреварувале за Атлета и за Македонија се:

Синиша Кариќ
Кујтим Нагавци
Милан Глигороски
Цветко Стојменов
Жарко Кабов
Небојша Јоциќ
Јулијана Штрковска
Жељко Чакарески
Жарко Срдиќ
Мирко Петровски
Емилија Трајковска
Светлана Маслова
Александара Маџароска
Семра Ајро

Со особена почит и благодарност ги спомнуваме имињата на двајца основоположници на овој спорт во Македонија,почитуваните г-дин Томислав Стокиќ и г-дин Илија Глигороски, кои се и основачи на ББК Атлета. Со  голем ангажман и посветеност тие ги поставија темелите на бодибилдингот (тогаш атлетска гимнастика) во Македонија.

Работно време:
Пон - Саб: 10:00 - 22:00
Недела: 16:00 - 20:00
 
e-mail: 
web:

fb Instagram

Read 1682 times Last modified on Tuesday, 26 December 2023 11:59
Скачать шаблон Joomla с JooMix.org